Tamtam za 30 let pomohl již téměř 20 000 rodin

TISKOVÁ ZPRÁVA

Stáhnout tiskovou zprávu

Praha, 3. 3. 2020 – Až 95 procent dětí se sluchovým postižením se rodí slyšícím rodičům, kteří nemají se ztrátou sluchu žádnou zkušenost. Podporu těmto rodinám v celé České republice zajišťuje Centrum pro dětský sluch Tamtam, které v tomto roce oslaví již 30 let své existence.   

Po zjištění, že jejich dítě má sluchové postižení, se rodiče ocitnou v náročné situaci. Musí co nejrychleji zjistit, co sluchová vada znamená, jak ji nejlépe kompenzovat a především, jak s dítětem komunikovat, aby jeho vývoj nebyl nijak omezen. A proto je tu pro ně Tamtam.

Tamtam_medved-pro-vyuku-znakoveho-jazyka

V péči Tamtamu je každý rok registrováno více než 500 rodin z celé republiky. „Tamtam rodinám nabízí vzájemně provázaný komplex sociálních, poradenských a informačně vzdělávacích služeb. Cílem naší odborné pomoci je minimalizovat důsledky sluchového postižení dítěte a posílit rodičovské kompetence tak, aby se rodina co nejdříve vrátila k běžnému rodinnému rytmu, nezávisle na sociálních systémech,“ říká Mgr. Jana Fenclová, ředitelka Tamtamu. Pomoc poskytujeme terénní i ambulantní formou.  Naše poradkyně ročně najezdí za rodinami přes 210 tisíc kilometrů,“ dodává.

Pomoc rodinám je hlavní činnost Tamtamu. Kromě toho prohlubuje svou odbornou činnost i realizací víceletých projektů s celospolečenským dopadem. Zaměřuje se například na screening sluchových vad u novorozenců nebo včasnou diagnostiku. Organizace se věnuje i publikační a vydavatelské činnosti, vydává například odborný čtvrtletník Dětský sluch a provozuje informační portál idetskysluch.cz. Vyvíjí také zcela unikátní aplikace Znakujte s Tamtamem, zaměřené na výuku znakového jazyka. Ke stažení jsou zdarma na Google Play a App Store.

Ve spolupráci s Informačním centrem rodičů a přátel sluchově postižených Tamtam pořádá a zajišťuje kulturní a vzdělávací akce. Divadelní představení pro děti i dospělé, výstavy, komentované prohlídky – to vše tlumočené do znakového jazyka.

Třicáté výročí založení si bude Tamtam připomínat po celý rok 2020. První z akcí bylo představení Jaroslava Duška Čtyři dohody tlumočené do znakového jazyka. „Klienty a všechny, kteří se chtějí seznámit s naší činností a případně ji podpořit, zveme například na naši tradiční akci Zahradní slavnost. Letos proběhne 17. 6. v prostorách Tamtamu v Praze ve Stodůlkách. Uvidíte nás i v jednom z podzimních dílů pořadu České televize Tajemství těla, kde problematiku sluchového postižení představíme trochu zábavnější formou. Oslavy pak zakončíme 4. prosince v Komponovaném večeru s Jaroslavem Duškem a řadou dalších slyšících i neslyšících umělců a tlumočníků,“ jmenuje některé z akcí ředitelka Tamtamu Jana Fenclová. Akcemi v jubilejním roce chce Tamtam připomenout široké veřejnosti, že světy slyšících a neslyšících se mohou vzájemně propojovat a obohacovat.

Představení Čtyři dohody