Videoesej "Ne:ticho"

29. dubna 2021
Videoesej "Ne:ticho"

Jaké je to slyšet a neslyšet? Jaké to je, sám si rozhodnout, kdy k sobě zvuky pustím a kdy ne? Videoesej, která zajímavým způsobem dokumentuje pocity Kristýny se sluchovým postižením.

Video "Ne:ticho" vzniklo jako školní práce Jana Vlčka, studenta 2. ročníku magisterského studia Audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě. Je
o propojení obou světů – světa slyšících a neslyšících. 

„Snímek vznikl v rámci předmětu Sociologie kultury, kde jsme dostali za úkol zmapovat nějaký fenomén mladé generace. Bylo snadné sklouznout k tématům, která jsou mi blízko a hýbou teď světem, jako jsou třeba příroda nebo politika, nakonec mně ale do života přišlo téma jiné a já jsem rád, že jsem ho mohl zachytit. Vždy se totiž ve svých pracích snažím, aby měly přesah, aby dokázaly oslovit nejrůznější skupiny lidí a aby nesly určitou myšlenku. To video vnímám jako propojení dvou světů, které jsem dříve nevnímal. Pro mě osobně to byla i jakási mise a výzva. Více pracovat se zvukem a tichem, vnímat to trochu jinak. Uvědomit si, co všechno slyšíme, co zase ne. Co nám může unikat,“ popsal svou práci Jan Vlček.

Ve videoeseji účinkuje Kristýna, která má 99,5% ztrátu sluchu. Dokument také sama namluvila, takže k divákům promlouvá autentickým hlasem a mluvou neslyšící osoby.

Oba tvůrci videoesej nazvanou příznačně "Ne:ticho" vnímají jako nový edukační zdroj osvěty o světě neslyšících.

Videoesej, který obsahuje i české titulky, můžete zhlédnout ZDE.

Zdroj: Slezská univerzita v Opavě