Události ČT jsou nově dostupné v archivu iVysílání ve znakovém jazyce

16. března 2021
Události ČT jsou nově dostupné v archivu iVysílání ve znakovém jazyce

Události, hlavní zpravodajská relace České televize, jsou od 1. března přístupné také v archivu v českém znakovém jazyce.

Na zástupkyni ombudsmana Moniku Šimůnkovou se v minulém roce obrátily neziskové organizace zastupující práva neslyšících. Upozornily ji, že hlavní zpravodajská relace České televize – Události – není dostupná v archivu ČT ve znakovém jazyce. Znakový jazyk je přitom mateřským pro tisíce lidí v České republice a tito lidé mají právo na přístup k informacím v tomto svém primárním jazyce. Zástupkyně se proto obrátila na ředitele ČT Petra Dvořáka, který jejímu doporučení i přes technické problémy vyhověl a Události jsou od 1. března přístupné také v archivu ve znakovém jazyce.

“Jsem velmi ráda, že se nakonec podařilo přesvědčit Českou televizi, aby Události začala zpřístupňovat ve znakovém jazyce také ve svém archivu. Česká televize od počátku pandemie tlumočila Události do znakového jazyka, což jsme oceňovali, ale v této verzi pak nebyly dostupné v archivu, což se nyní vyřešilo. Zvláště v současné pandemické situaci je důležité, aby měli všichni dostupné kvalitní zpravodajské informace v jazyce, kterému rozumí. K tomu ostatně Česko zavazuje Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením. Ta stanovuje, že je Česká republika povinna poskytovat informace určené široké veřejnosti osobám s postižením v přístupných formátech a technologiích vhodných pro různé typy zdravotního postižení,” říká zástupkyně ombudsmana.  

Zdroj: Veřejný ochránce práv, Helpnet
Foto: Česká televize