KOMUNIKUJEME - Pískání

13. května 2020
KOMUNIKUJEME - Pískání

Pískat se dá na všechno možné... Naučíme vás dokonce pískat i na trávu :-)

                                                                            

 

Pískat můžeme nejen na píšťalku. Způsobů, jak si zapískat je hodně. Jen pozor, některé zvuky nám mohou být nepříjemné. Proto ze začátku pískejte spíše potichu, abyste vyzkoušely, že to vašim uším nevadí.

Představíme vám tři možnosti pískání:

NA TRÁVU

Vhodnou trávu najdete skoro všude. Je třeba, aby tráva měla široké ploché listy, které budou při pískání fungovat jako membrána. Hodí se například ostřice nebo mladé obilí. Utrhněte stéblo vhodné trávy.

Pískání_tráva

Spojte ruce tak, aby se hrany palců dotýkaly. Mezi palce vložte trávu. Ta musí být co nejvíce napnutá, hlavně v mezeře mezi druhými články palců (na fotu vyznačeno červeně). Do této mezery potom foukáme.

Pískání_tráva_2     Pískání_tráva_3

Při napínání se tráva občas přetrhne, chce to cvik, naštěstí materiálu na zkoušení je obvykle dost.
Na mezeru přitiskneme pusu a foukneme. Měl by se ozvat zvuk připomínající křik dravých ptáků.
A pozor, ať se trávou neříznete do rtu. Může se to stát, pokud tráva příliš kouká ven.
Asi  se vám nepodaří vyloudit správný zvuk napoprvé, ale chvilka tréninku by měla stačit. A pokud se stále nedaří, zkoušejte různé druhy trávy.      

Zdroj: http://ostrovnapadu.cz/piskani-na-travu/

NA PUSU

Sevřete rty tak, jako kdybyste chtěli někoho políbit a utvořte z nich malé kolečko. Otvor ve rtech by měl být co nejmenší. Když budete tímto otvorem vyfukovat vzduch, můžete zapískat všechny možné tóny.

  • Můžete si také zkusit říct „tů“.
  • Rty by se neměly dotýkat zubů. Naopak by měly být mírně vystrčené dopředu.
  • Pokud máte suché rty, nejprve si je olízněte. Pomůže vám to vydat čistší

Pískání_pusa

Mírně stočte jazyk. Jemně ho vytočte směrem nahoru a při pískání s ním pohybujte tak, abyste mohli měnit tóny.
Začátečníci, zkuste zlehka položit jazyk na spodní zuby. Nakonec byste se měli naučit pohybovat s jazykem tak, abyste vydávali tóny různých výšek.

Pískání_pusa_2

Začněte jemně vyfukovat vzduch dírkou v ústech. Foukejte jemně a pomalu a upravujte si nastavení rtů a jazyka, dokud nebudete spokojeni s tím, jaký zvuk vydáváte. Může vám to chvíli trvat, takže když se vám nebude hned dařit, nevzdávejte to.

  • Nefoukejte příliš silně, nejprve to zkuste jemněji. Až si najdete správné postavení rtů a jazyka, budete moci přidat na síle.
  • Když vám rty uschnou, znovu si je olízněte.
  • Všímejte si tvaru svých úst. V jaké pozici máte rty a jazyk, když se vám povede čistý tón? Až tuto pozici najdete, trénujte si to. Zkoušejte si foukat různě silně.

Pískání_pusa_3

Experimentujte s pozicí jazyka, abyste se naučili pískat různé tóny. Zkuste zatlačit jazyk trochu dopředu, abyste zapískali vyšší tóny a pro hlubší tóny ho zase trochu zvedněte z úst. Zkoušejte to tak dlouho, dokud nebudete schopni zapískat celou stupnici.

  • Pokud chcete pískat hlubší tóny, budete muset snížit dolní čelist. Pro hlubší tóny totiž budete v ústech potřebovat více
  • Pro vyšší tóny budete muset stáhnout rty ještě blíž k sobě. Můžete se pozorovat v zrcadle, abyste dobře viděli, jak se ústa při pískání mění.
  • Pokud místo pískání pouze syčíte, máte jazyk příliš vysoko v ústech.

Pískání_pusa_4

Zdroj:https://www.wikihow.cz/Jak-p%C3%ADskat

NA STARÝ DUTÝ KLÍČ

Klíč přiložte k bradě tak, abyste měli dutý otvor těsně u dolního rtu (očko klíče, směřuje dolů).

Hodně se nadechněte a horní ret dejte přes spodní (představte si, že chcete sfouknout svíčku, kterou máte těsně u brady).

Foukněte do dutého otvoru klíče.

Pískání_klíč

Ilustrační foto: Pixabay