HRAJEME SI - Otisky

13. května 2020
HRAJEME SI - Otisky

Z plastelíny se dají vytvářet figurky a další zajímavé věcičky. Zkuste si do ní ale něco obtisknout. Je to stejně zábavné. 

 

 

POTŘEBY:

Plastelína (300 ml vody, 150 g hladké mouky, 75 g soli, 2 lžíce octu, 1 lžíce oleje, potravinářské barvivo, teflonová pánev či hrnec, uzavíratelná nádoba), různé předměty na otisk (např. vidlička, klíč, hřebínek, lžička, mušle)

Otisky 1

JAK?

Domácí plastelína:
Do pánve (hrnce) si připravte mouku, sůl, vodu s octem, olej a potravinářské barvivo. Míchejte a po dvou minutách se z ingrediencí začne slepovat hmota. Snažte se stále míchat a vzniklou kouli nadále prohřívejte a otáčejte. Modelínu nechte vychladnout. Aby co nejdéle vydržela, uschovejte ji do uzavřené nádoby a uchovávejte v lednici.

Z plastelíny si s dětmi vyválejte či uplácejte dostatečně velkou placku. Poté do ní postupně otiskněte různé předměty. Se vzniklými tvary si můžete hrát – rozpoznávat je hmatem, povídat si o nich, zkoušet hloubku otisku, spojovat předmět s jeho otiskem.

Otisky 2

Plastelínu můžete opakovaně vymodelovat a otisknout jiné předměty, které v ní zanechají zajímavou stopu. Stopy následně pozorujte. Můžete vyzkoušet také předměty, které otisknout nepůjdou. Povídejte si s dětmi o tom, co je to za předměty, jaké mají vlastnosti (tvrdý, měkký) a zda se Vám povedlo nebo nepovedlo je otisknout. Starší děti mohou zkusit hádat, jaký předmět daný otisk zanechalo. V takovém případě dítěti předměty neukazujte.

CO CVIČÍME?

Jemnou motoriku, pozorovací schopnosti, sílu, komunikační dovednosti.

POZOR NA…

  • Pozor na ostré a drobné předměty.
  • Všimněte si, jaký vztah má dítě k plastelíně – zkoumá ji? Nechce se jí dotýkat? Žmoulá ji v prstech a hraje si s ní?
  • Pozná dítě, co zanechalo daný otisk? Vzpomene si, které předměty jste použili? Všimne si, které chybí?

Zdroj obrázků: SAS Ostrava
Ilustrační foto: Pixabay