Podskalská celnice a Muzeum vorařství

27. září 2022
Podskalská celnice a Muzeum vorařství

Osada Podskalí existovala již od konce 12. století a její obyvatelé získali postupně monopolní právo na obchod se dřeve, které sem bylo připlavováno po Vltavě. Budova bývalé celnice na Výtoni je jedním z posledních dochovaných zbytků této starobylé osady.

Místo: Rašínovo nábřeží 412/30, Praha 2 – Nové Město
Organizátor: Orbi Pontes
Web: www.muzeumprahy.cz/vystavy-a-akce/2021-08-31-17-12-zanikle-podskali-a-zivot-na-vltave

Expozice v Podskalské celnici, unikátní renesanční budově se srubovým patrem, vystavěné v 16. století, nabídne návštěvníkovi možnost seznámit se s původním účelem stavby - vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy.
Zároveň představuje poslední připomínku starého Podskalí, dnes zcela přeměněné pražské čtvrti na břehu Vltavy, jejíž domky, charakteristické dřevařské ohrady i vorové přístavy musely ustoupit moderní výstavbě na konci 19. a počátkem 20. století. Život plavců, obchodníků s dřívím, dřevařů, pískařů, ledařů a dalších „lidí od vody“ je naštěstí plasticky zachycen na nemalém množství fotografií, případně kreseb, s nimiž se návštěvník bude moci seznámit, stejně tak jako s nástroji používanými podskalskými řemeslníky.

Objekt nemá bezbariérový přístup. Nachází se v prvním patře bez výtahu, jde se po venkovních schodech. Vnitřní prostor je členitý, mezi místnostmi jsou prahy. Velikost skupiny návštěvníků této akce je stanovena na max. 20 osob, proto prosíme zájemce, aby nám svoji účast nahlásili co nejdříve.

Komentovaná prohlídka se uskuteční v úterý 27. září 2022 od 10:00 do 11:30 hodin.

Vstup na akci je zdarma, je třeba se předem přihlásit na e-mailové adrese -nGBRdenW7c-5b6a_hADVc29g.

Do zprávy uveďte, zda potřebujete sledovat přepis výkladu, abychom zajistili dostatečný počet tabletů. Pokud budete v rámci jednoho mailu přihlašovat více osob, připojte prosím rovněž informaci, kolik je zájemců o přepis.