Výstava ZENGA – japonské zenové obrazy

21. června 2022
Výstava ZENGA – japonské zenové obrazy

V úterý 28. června od 15 hodin proběhne v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí komentovaná prohlídka výstavy ZENGA, která bude tlumočena do českého znakového jazyka.

Národní galerie Praha vystavuje vůbec poprvé část sbírky Kaeru-an, tedy sbírky „Z žabí chýše“, která představuje japonskou zenovou malbu a kaligrafii ze 17.⁠–⁠20. století. Tuto unikátní kolekci zenového umění Národní galerii Praha daroval v roce 2019 nizozemský umělec a sběratel Felix Hess.

Sbírka obsahuje 526 děl z 15. až 20. století, převážně závěsné svitky, ale také párový paraván a několik předmětů z keramiky. Za tento výjimečný donátorský počin byl Felix Hess v letošním roce oceněn ministrem kultury Martinem Baxou resortní medailí Artis Bohemiae Amicis.

Nakagawa-Sóen,-Slunce-jako-zenový-kruh,-1960-1984,-NGP-

Zenové obrazy jsou výrazem čchanového – zenového neboli meditativního buddhismu. Čchan propojující principy mahájánového buddhismu a taoismu v Číně zakořenil na přelomu 5. a 6. století, v Japonsku až koncem 12. století. Zenová malba a kaligrafie se vyznačují stylovou čistotou a tvarovou úsporností. Žánr zenga ale nerezignuje na autorskou originalitu a pestrost zenových myšlenek.

07_SalmP_Vystava-Zenga_pro-WEB_2022

Výstava ZENGA – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an je otevřena v Salmovském paláci do 2. října 2022. Vstupné na prohlídky je pro držitele karet ZTP a ZTP/P zdarma. Není-li uvedeno jinak, rezervujte e-mailem na 68zu_95l6hBjGK_eWbyhT~c.

Text: Lucie Křesťanová
Fotografie: archiv Národní galerie