Tamtam se na chvíli proměnil v mraveniště

5. dubna 2023
Tamtam se na chvíli proměnil v mraveniště

Poslední březnový den se Tamtam připojil k akci Noc s Andersenem, která podporuje dětské čtenářství. 

Poslední březnovou noc proběhly na pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam v pražských Stodůlkách, Olomouci i Ostravě tradiční akce na podporu dětského čtenářství Noc s Andersenem. Veselé noci plné čtení a her si letos užívaly tři desítky neslyšících a slyšících dětí. Program 23. ročníku se vztahoval k nezapomenutelné knížce Ondřeje Sekory Ferda Mravenec. 

Podívejte se, jak si to malí mravenečci užívali.

Noc s Andersenem vyhlašuje každoročně Klub dětských knihoven. Děti nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. Jsou vybaveny spacáky a polštářky, aby mohly i v noci naslouchat čtení pohádek. V Tamtamu tomu nebylo jinak.

Nejprve jsme se věnovali čtení. Na reakcích dětí jsme si ověřili, že příhody Ferdy Mravence nestárnou. Malé čtenáře pohádky z mraveniště a hmyzí hrdinové stále baví, ačkoli Ferdovi a jeho puntíkatému červenému šátku je letos již neuvěřitelných 90 let.

Aby si děti přečtené příběhy zažily na vlastní kůži, vždy po čtení vybrané kapitoly následovala hra. Malí mravenci se například zkoušeli rozpoznat po čichu. Mravenci z téhož mraveniště totiž voní stejně a poznají, kdo k nim nepatří. Každé dítko dostalo vatičku s vůní a muselo po čichu najít „kolegu“ ze svého mraveniště. Děti neměly problém ani s proměnami v různé fáze hmyzu – pěkně se zakuklily, vylíhly a také velmi svědomitě stavěly vlastní mraveniště.

V zábavném kvízu si malí čtenáři vyzkoušeli, co si zapamatovali o mravencích a hmyzu a večer se po vzoru pohádkových hrdinů pěkně vyřádili při Velké noční party. Během ní se také navečeřeli. Po 22. hodině se všichni znovu zakuklili, tentokrát do spacáků, a šli na kutě.

Ráno si u snídaně děti znovu povídaly o knížkách.

Akce se konala ve spolupráci Knihovny Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených v Praze-Stodůlkách a Centra pro dětský sluch Tamtam. Podpořila ji firma Gourmet Popcorn a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.