Konference INSPO byla online a představila zajímavé projekty

13. října 2020
Konference INSPO byla online a představila zajímavé projekty

Dvacátý ročník konference INSPO se konal online. Více než dvouhodinový program se věnoval mimo jiné technologiím, které usnadňují život lidem se sluchovým postižením.

Konference INSPO, která každoročně představuje zajímavé technologické novinky určené pro osoby se specifickými potřebami, letos slaví 20 let. Jubilejní ročník se měl těšit velké účasti a konference byla naplánovaná na jaro 2020. Nepříznivá pandemická situace však konání odsunula na podzim. A další vývoj INSPO přesunul do online prostoru. V pondělí 12. října od 16:30 hodin tak měli příznivci technologických novinek možnost sledovat online vysílání z pohodlí domova.

Generálním partnerem akce je Nadace Vodafone. Moderování se ujala Veronika Řídelová manažerka komunikace a eventů právě z NV, protože moderátor onemocněl. Přestože INSPO muselo překonávat nespočet překážek, online přenos se vydařil. Kompletně celý byl tlumočen do českého znakového jazyka a také opatřen titulky

Záznam z jubilejního 20. ročníku konference INSPO najdete TADY.

Konferenci uvedl Jaroslav Winter, hlavní organizátor, který nabídl divákům možnost podívat se do minulosti. Pokrok je zřejmý na první pohled a u některých vynálezů je těžké věřit, že šlo svého času o novinky.

Skupin lidí se specifickými potřebami je hned několik. Letos se do centra dění dostali především lidé se zrakovým postižením. Věnovala se jim Markéta Vítková, která prezentovala své hmatové knihy pro nevidomé. Jan Cejthamr představil kamerový systém OrCam MyEye. Kamera umístěná na brýlích rozpozná psané slovo, čárové kódy a dokonce i postavy v okolí.

Cenu Nadace Vodafone Rafael, která je tradičně udělovaná za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením, získala aplikace CashReader. Ta je primárně určená také lidem se zrakovým postižením. Aplikace umožňuje identifikaci bankovek a momentálně rozpozná měny 90 států.

Prostor byl ale věnován také lidem se sluchovým postižením. Petr Herian z Newton Technologies převedl novou aplikaci TV Beey. Jedná se o novou generaci automatického rozpoznávání řeči a je to projekt, který vznikl prakticky přes noc. Začátek pandemie odhalil, že na informovanost lidí se sluchovým postižením se nemyslí tak, jak by se mělo. A proto přišli vývojáři s TV Beey, online platformou, která dokáže titulkovat pořady během pár minut. Prozkoumat její možnosti můžete ZDE. V záznamu z konference najdete prezentaci TV Beey od 39´25´´.

Inspo online 2    Inspo 2

Zajímavá vylepšení má také aplikace Záchranka, kterou dnes používá už téměř 1,4 milionu uživatelů. Při kontaktu se záchrannou službou mají volající možnost hned na začátku oznámit, že jsou neslyšící a navíc je nově možné komunikovat s dispečerem pomocí videohovoru.

Mezi další projekty patřila například seznamka nejen pro handicapované Tvoje láska a Jeden svět: Filmový festival bez bariér. Konference se, i když v okleštěné podobě, velmi vydařila a my přejeme organizátorům, aby se v dalším roce s vystavovateli i návštěvníky setkali tváří v tvář.