Konference INSPO bude letos opět "naživo"

15. října 2021
Konference INSPO bude letos opět "naživo"

Letošní 21. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se letos uskuteční opět naživo, a to v neděli 17. října
v Kongresovém centru.

Po roční přestávce, kdy kvůli pandemii proběhla konference online, se budou moci účastníci setkat opět fyzicky. Čeká je 23 přednášek a čtyři desítky vystavovatelů s řadou novinek k vyzkoušení.

Program nejvýznamnější konference tohoto zaměření v Česku, který byl zveřejněn na www.inspo.cz/inspo-2021, představí nové technologie zlepšující život lidí se zdravotním znevýhodněním. Ve všech přednáškových sálech bude zajištěn simultánní přepis i tlumočení do českého znakového jazyka. Odpoledne bude jednání konference rozděleno do tří sekcí. První se zaměří na přístupnost webu a mobilních aplikací, druhá na využití informačních technologií při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením a třetí na technologie pro neslyšící uživatele.

Uživatele se sluchovým postižením nepochybně zaujme aplikace Beey společnosti Newton Technologies. Díky kvalitnímu automatickému rozpoznávání spontánní hovorové řeči i v akusticky horším prostředí dokáže nabídnout pro všechny uživatele generování titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči.
Představen bude také portál e-kos.cz, který je místem aktuálních, přehledně podávaných a praktických informací z oblasti služeb elektronické komunikace osob se sluchovým handicapem. Jeho prostřednictvím lze telefonovat s využitím simultánního přepisu řeči volaného v reálném čase hovoru.
Nadace Vodafone zase představí inovace, které podporuje. Například spojení
s tlumočníkem do znakového jazyka kdykoliv a odkudkoliv, vytočení linky 155 skrze aplikaci Záchranka jen povelem hlasu nebo rehabilitaci pomocí virtuální reality. 

Na konferenci budou také vyhlášeny výsledky Ceny ČSOB Internet a můj handicap. Ucházeli se o ni autoři se zdravotním postižením, kteří využívají blogy, vlogy, videa, podcasty, případně jiné formy internetové komunikace (Facebook, Instagram)  k informování veřejnosti o specifikách daného zdravotního postižení či k výměně zkušeností s lidmi se stejným zdravotním handicapem.  

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 20. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení. 

Záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Zdroj: Helpnet.cz