Je tady Týden rané péče

2. listopadu 2020
Je tady Týden rané péče

V tomto týdnu, od 2. do 8. listopadu, probíhá již třináctý ročník osvětové kampaně Týden rané péče. Vzhledem k situaci v ČR se jeho program přesouvá do onlinu.

Stejně jako Centrum pro dětský sluch Tamtam také raná péče oslavuje v tomto roce 30. výročí svého fungování. Slogan letošního ročníku „30 let lepších startů“ odkazuje na to, že služba rané péče pomohla za tu dobu už tisícům dětí.

Co je to vlastně raná péče? Lidé, kteří se s touto službou nesetkali, často ani nevědí, jak ji definovat. Raná péče - to je systém služeb a programů poskytovaných ohroženým dětem a dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám. Podporuje rodiny v tom, aby mohly žít běžným způsobem života.
Třináctý ročník kampaně Týden rané péče si klade za cíl rozšířit povědomí o této sociální službě a ukázat, že raná péče podporuje rodinu jako systém a pracuje se všemi jejími členy. Pomáhá nejen v hledání vnitřních i vnějších zdrojů, ale také v propojování formální i neformální pomoci. Spojuje rodinu, lékaře, psychology, pedagogy a mnoho dalších odborníků v jednu velkou spolupracující skupinu. 

Jako mnoho jiných aktivit, tak i program Týdne rané péče se musel vzhledem k pandemii koronaviru přesunout do onlinu. Jak uvedla ředitelka karlovarského centra Společnosti pro ranou péči Jitka Barlová, letošní třicáté výročí rané péče přineslo zcela nečekané výzvy – jak podporovat rodiny i v době nouzového stavu a při opatřeních proti pandemické situaci.  Současný stav ovlivní i průběh Týdne rané péče, spoustu aktivit přesunula centra rané péče do online formy – pořádají webináře pro odborníky, publikují silné příběhy rodin vychovávajících dítě s postižením a využívajících ranou péči, oslovují média, televize a rozhlas,“ dodala Jitka Barlová.

Program Týdne rané péče můžeme rozdělit na dvě části - mediální a regionální. Kampani se bude věnovat mimo jiné Česká televize a Český rozhlas. Naplánováno je i několik online seminářů a přednášek. Na regionální úrovni můžete ve svém městě či kraji v rámci dne otevřených dveří navštívit organizaci, která Vás zaujala, prohlédnout si různé výstavy či se prostě jen telefonicky zeptat, na vše, co Vás zajímá.
Konkrétní program najdete na webu Společnosti pro ranou péči

Platí to samozřejmě i pro Tamtam. Chcete-li se na cokoli zeptat, neváhejte a udělejte to :-)
Jsme tu pro Vás stále, momentálně online. Kontaktujte nás e-mailem, telefonem nebo se s námi spojte přes sociální sítě. 

Váš Tamtam