Informace k dávkám pro rodiny s dětmi

8. srpna 2022
Informace k dávkám pro rodiny s dětmi

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR zveřejnila dva důležité odkazy na online žádosti ze systému sociálních dávek - jednorázový příspěvek na dítě a příspěvek na bydlení.

Žádosti lze do systému sociálních dávek podat i on-line.


Žádost o jednorázový příspěvek na dítě

Pokud rodiny pobíraly v červenci přídavek na dítě, které nedosáhlo před 2. 8. 2022 dospělosti, to je 18 let věku, bude jí jednorázový příspěvek 5 000 Kč vyplacen automaticky a rodiny o něj nežádají.
Pokud rodina v červenci nepobírala přídavek na dítě ve věku do 18 let, pak musí o dávku 5 000 Kč požádat, a to od 15. 8. 2022. Odkaz ZDE. Nárok na příspěvek mají děti narozené od 2. 8. 2004 do 31. 12. 2022. Při online podávání žádosti musí mít podávající osoba elektronickou identitu občana nebo musí žádat na vybraných pracovištích Czech POINT, které jsou na krajských, městských nebo obecních úřadech.

Příspěvek na bydlení
V současné době je možné elektronicky také požádat o příspěvek na bydlení. Na uvedeném odkazu najdete podrobnosti k této dávce. Formulář by měl být zjednodušen. Stát by si měl zjišťovat některé skutečnosti sám a náklady na bydlení a příjem rodiny se bude předkládat nyní jednou za půl roku místo dřívější praxe, kdy se příjmy opětovně předkládaly jednou za tři měsíce.

Zdroj: Národní rada osob se zdravotním postižením
Ilustrační foto: Canva.com