Aktivita je zaměřená na rozvoj jemné motoriky, kreativity a rozumového myšlení. Vhodná je pro děti od 3 let.
Potřebný materiál:
- Již recyklovaný papír (ideálně krabičky na vajíčka)
- Voda
- Mixér (klasický nebo tyčový)
- Cedník s malými drátěnými oky
- Plastové misky
- Plastové podložky
- Látkové utěrky nebo jiné látky, které dobře sají
- Váleček na těsto
- Kovové formičky a vykrajovátka
- Přírodní materiál na ozdobu
Postup:
Karton od vajíček natrháme na co nejmenší kousky. Přendáme je do větší misky a zalijeme je vodou. Necháme papír nejlépe přes noc nasáknout. Druhý den si připravíme mixér. Vložíme do něj vždy malé množství papírové hmoty a 2x tolik vody, aby šlo snáze mixovat. Papírovou hmotu rozmixujeme na co nejjemnější kaši (hrubost můžeme volit i podle toho, jakou strukturu papíru budeme chtít). Rozmixovanou kaši přecedíme přes cedník, ale ponecháme ještě trochu vody, aby se kaše dala míchat.
Rozdělíme si ji do menších mističek a přidáme do nich různý ozdobný materiál (kousky barevných nitek, barevné okvětní lístky, celé malé okvětní hlavičky,…). Dáme pozor, abychom to s ozdobami nepřehnali, papír by se trhal.
Na stůl si nachystáme pevnější plastové podložky. Na ně položíme savou utěrku/plátýnko. Hmotu ještě přecedíme, aby tam bylo vody ještě méně, ale aby se dala papírovina roztírat. Vrstvíme a roztíráme ji do zvolených útvarů (čtverce, obdélníky, kolečka, …). Tloušťka vrstvy by měla být zhruba 3-5 mm a měla by být kompaktní, aby šla dobře odlepit. K vytvoření stejnoměrné tloušťky si lze vypomoct válečkem na těsto. Můžeme využít i vykrajovacích formiček na cukroví a hmotu navrstvit do nich. Formičku pak vyndáme.
Když jsou díla hotová a rozvrstvená na plátýnkách, je potřeba vysušit přebytečnou vodu. Využijeme hojné množství utěrek a dalšího vhodného textilu. Dílo zakryjeme nahoře plátýnkem, opatrně stlačíme, mokrou utěrku nahradíme další. Je dobré placičku i překlopit z vlhké plastové podložky na opačnou stranu, aby vše rychleji schlo z obou stran. Necháme takto zavadnout do druhého dne. Pak odkryjeme a dosušíme na vzduchu, u zdroje tepla. Je možné urychlit sušení žehličkou (žehlíme přes utěrku na nízkou teplotu) nebo můžeme dát papír na plech do trouby (na nízkou teplotu).
Jakmile se placička bude dát sloupnout z plátýnka, uděláme to, dáme mezi suchý, čistý list papíru, zatížíme, necháme vylisovat.
FOTO: SAS Praha
Ilustrační foto: Pixabay
FOTO: SAS Praha
Doporučení:
Před samotnou aktivitou si můžeme s dětmi nejprve povídat o výrobě papíru a o tom, jak je důležité s ním šetřit a co nejvíce ho recyklovat. Tím se chrání nejen stromy, ale i celá příroda. Při samotné práci sledujeme, jak se dětem daří trhat papír na malé kousky, jak se zapojují do vymýšlení a zdobení papíru.
UPRAVENO PODLE ZDROJE: file:///C:/Users/marketa/Downloads/rucni-papir-a-pranicka.pdf