ZVUKY DEŠTĚ
Do pekáče (na plech) nebo do sklenice nasypte rýži a poslouchejte, jaké zvuky vydává. Pohybujte pekáčem či sklenicí pomalu, rychle, poslouchejte rozdíl mezi zvuky.
K této aktivitě můžete použít různý materiál, kromě rýže také cizrnu, hrách, čočku či vlašské ořechy. Touto aktivitou procvičujeme jednak sluchové vnímání a pak také jemnou motoriku, kdy si dítě může všechen materiál samo osahat a vnímat rozdíl mezi rýží, cizrnou či vlašskými ořechy.
POHYB
S dětmi také kromě sluchového vnímání můžete procvičit hrubou motoriku. Vezměte si sklenici s rýží z předchozí aktivity a určete si rytmus, podle kterého se budete hýbat. Při pomalém tempu pouze choďte po místnosti, pokud je ticho, s dětmi se zastavte a znovu se rozejděte, až když uslyšíte zvuk. Pokud vám to prostor dovolí, můžete hru zrychlit až do běhu, což se dětem určitě bude líbit. Při této aktivitě si dávajte pozor na to, aby se dítě opravdu v tichu zastavilo a vnímalo rozdíly mezi tichem, zvukem a také mezi změnou tempa.
VODNÍ SKUPENSTVÍ
S dětmi také můžete zkusit jednoduchý pokus s vodou. Nejprve si připravte s dětmi led. Na výrobu ledu postačí klasická forma na ledové kostky nebo, pokud formu nemáte, můžete dát vodu zmrazit v kelímku od jogurtu. S dětmi se můžete chodit dívat, jak voda postupně mrzne. Když je led hotový, dejte ho do misky, kam postupně přidávejte teplou vodu. S dětmi pozorujte, jak se teplá voda ochlazuje díky ledu a také, jak postupně led roztává. Děti si mohou také osahat led či ponořit ruku do teplé vody, je ale potřeba dávat pozor, aby voda nebyla příliš horká a dítě se nespálilo. Pokud chcete pokus trochu obměnit, můžete zkusit zamrazit oríšek či malou hračku a poté sledovat, jak se díky teplé vodě ukazuje, co jste zamrazili.
Foto aktivit: SAS
Ilustrační foto: Pexels