TREFOVÁNÍ HŮLKOU
Tato aktivita je zaměřena hlavně na jemnou motoriku (úchopy), koordinaci pohybů a trénink koncentrace a přesnosti. S použitím hůlky se dá trénovat u miminek již od 8 měsíců. U mladších miminek můžeme místo hůlky využívat jejich ruce.
Popis aktivity:
Posadíme si miminko k sobě na nohy a opřeme ho o své břicho a hruď. V případě menších miminek, která ještě sama nesedí, zvolíme spíše polosed. Dáme mu uchopit do jedné ruky lehkou hůlku (paličku od bubínku, jídelní hůlku, malou vařečku, …). Zavěsíme před něj na provázku uvázaný předmět (nejlépe nějaký míček, nafukovací balónek). Důležité je, aby byl předmět větší a lehký, aby se do něj miminko snáze strefilo a lehce ho rozhoupalo. Dobré je, když předmět vydává i nějaký zvuk (př. rolnička v balónku).
Nejprve můžeme miminku pomoci tak, že mu ruku s hůlkou držíme a sami ho navedeme. Pak ho necháme, aby to zkoušelo samo. Pokud se mu to daří, zkusíme mu přendat hůlku i do druhé ruky a opakujeme to stejné. Malá miminka mohou nejprve do balónků bouchat pouze rukama. Balónek nad ně zavěšujeme do různých výšek. Záměrně ho můžeme zavěšovat i do boků, aby se do nich snažila trefovat jak levou, tak i pravou rukou.
Další varianty:
Tato aktivita má nespočet variant. Malá miminka můžeme položit na záda a balónky nad ně zavěšujeme tak, aby je nemohla chytit, ale pouze do nich lehce bouchala rukama. U starších miminek, která již stojí a zvládají držení hůlky, je možné zavěsit balónek do výšky nad ně, aby se do něj pokoušela udeřit pouze hůlkou ve stoje.
Na co se zaměřit:
Sledujeme reakce miminek na rozhoupaný předmět. Zda se za balónkem dívají, jestli mají tendence ho chytat. Všímáme si, jestli zvládají udržet hůlku a manipulovat s ní. Zda se do předmětu trefí nebo hůlkou pouze mávají. U starších miminek si můžeme všímat, jak zvládají práci obou rukou.